calisan-sagligi-icin-6-strateji

Son zamanlarda önemi iyice ortaya çıkan psikolojik sağlığı destekleme konusu, şirketler için de çalışan bakımı açısından kritik öneme sahiptir. Psikologların herhangi bir kurumdaki çalışanların psikolojik sağlığını nasıl etkilediğini ve şirketlerin ekipleriyle nasıl ilgilenebileceğini anlamak önemlidir. İş yerindeki sağlık ve mutluluk sadece fiziksel olarak değil beslenme, egzersiz, kaliteli uyku ve ruhsal sağlığı da içinde bulunduran birçok duruma göre değişmektedir.
İster iyi zamanlarda ister stresli dönemlerde olsun çalışanların iş yerindeki psikolojik sağlığına odaklanmak her zaman önemlidir.

Peki çalışanlarınızın psikolojik sağlığını nasıl arttırabilirsiniz?

Çalışanların Psikolojik Sağlık İhtiyaçları İçin 6 Strateji

1. İş yerinde çalışanlarla ruh sağlığı hakkında anket yapın

Birçok şirket çalışanlarına stres yönetimi programları uygular ve bu iyi bir başlangıç olabilir. Ancak iş yerinde ekibinizi neyin strese soktuğu konusu önceliğiniz olmalıdır. Bunun için anketler yapabilir ve sürecin devamı için bu anketleri iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.

2. Çalışanlarınızın sadece stresi yönetmelerine değil, azaltmasına da yardımcı olun

Ekibinizin ana stres faktörlerini değerlendirdikten sonra, iş yerindeki zihinsel sağlığı ele almayı bir öncelik haline getirin. Esnek saatler veya uzaktan çalışma, insanların iş ve yaşam arasında denge kurmasına yardımcı olacaksa bununla devam edin. Sorunun çözümü için ekibi büyütün, yeni sözleşmeler yapın, bütçe ekleyin veya öncelikleri yeniden belirleyerek bazı projeleri beklemeye alın.

3. Çalışanlarınızın saatlerini takip ederek onlarla ilgilenin

Gece yarılarına kadar çalışmak şirket için iyi gibi görünse ve kısa vadede sonuç aldırabilse de uzun vadede sonuç çalışanlar için tükenmişliktir. İnsanların zihinsel olarak sağlıklı kalmaları için dinlenmeye, şarj olmaya ve sevdikleriyle iletişim kurmaya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle uzun saatler çalışmanın düzenli bir durum olup olmadığından emin olun.

4. Eğlenceye ve mizaha zaman ayırın

İster oyun oynayın ister sohbet üzerinden bağlantı kurun iş arkadaşlarınızla eğlenmek üretkenliği artırır ve güven oluşturur. Ayrıca bu aktiviteler stres etkenlerinin nasıl görüldüğü konusunda bilişsel bir değişim yaşatarak stresi azaltır ve olumlu bir duygusal tepki yaratır. Ayrıca kahkaha atmak gevşemeyi tetikler, böylece tek başına stresi azaltır.

5. Depresyona dikkat edin

Partnership for Workplace Mental Healthe göre, depresyonu olan kişilerin %70’i çalışan rolündedir ve tamamı bu durumun farkında değildir. Sadece depresyonu tedavi etmenin şirketlere çalışan başına yıllık 2,000 $ tasarruf sağlayabileceğini (daha iyi sağlık ve üretkenlik yoluyla) göz önünde bulundurarak, çalışanlarınıza bakmayı öğrenerek yalnızca maliyet açısından değil aynı zamanda sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olmanız için de çok önemlidir.

6. Çalışanlarınıza psikolojik destek ve çalışan bakımı sağlayın

Şirketinizin, bireysel ve çift danışmanlığından grup terapisine kadar psikolojik hizmetler için yeterli yardım kapsamı sağladığından emin olun. Henüz yapmadıysanız, bu konuda uzman ruh sağlığı terapistlerine erişim sağlayan bir Psikolojik Danışmanlık Hizmeti ile anlaşabilirsiniz. Aynı zamanda çalışanların yaşamlarını yönetmelerine yardımcı olacak çeşitli hizmetler (çocuk bakımı, ev temizliği gibi) imkanlar da sunabilirsiniz.

İşyerindeki psikolojik sağlığa odaklanmak, çalışan bakımı için kritik öneme sahiptir. Stres ve kötü bir psikoloji, çalışanın iş performansını, iş arkadaşlarıyla olan bağlılığını ve iletişimini olumsuz etkileyebilir.