is-seciminde-psikolojik-saglik-calisan-psikolojisi
Çalıştığınız şirketin çalışan psikolojisi konusunda hassas olması size rahat bir çalışma ortamı sunar.

Bazı şirketler, çalışan psikolojisi yani çalışanlarının psikolojik sağlığının önemi konusunda gitgide daha bilinçli hale geliyorlar. Buna karşın bazı şirketler bu konuda hala yeterli özeni göstermiyor. Çalışanlar açısından ise yeni bir işe başvurmak uzun bir zaman ve enerji gerektiren bir süreç.

Belki de çalışacağınız pozisyonun görevleri, başlangıçta sizden istenenden daha zahmetli veya saatleri daha fazladır. Bu gibi durumları önlemek için iş arayan olarak dikkatli olmalısınız. Ruh sağlığına önem veren bir şirket bulmaya öncelik vermelisiniz. Peki başvurduğunuz kurumun sizlerin psikolojik sağlığını da önemsediğini nasıl anlarsınız?

1. Araştırmalar Yapın

Hızlıca bir web taraması yapmak başvuracağınız şirketin psikolojik sağlığınız konusundaki duruşlarına genel bir göz atmanın ilk adımıdır. Birçok büyük işletme, ruhsal sağlığınıza olan dikkatlerini doğrudan ana sayfalarında ortaya koymaktadır. Bu bilgileri işletmenin web sitesinde veya forum sitelerinden elde edebilirsiniz. Çeşitli forum sitelerindeki yazılar, bir şirketin çalışanlarına karşı olan tutumunu anlamak için önemli bilgiler sağlar.

Ünlü yazar ve liderlik danışmanı Ken Dolan Del-Vecchio,

Akıllı liderler, çalışanların optimum sağlıklarını sürdürmelerine yardımcı olan ortamları sürekli bir şekilde sağlamak için ellerinden geleni yaparlar. Bu çalışma, çok sayıda ortak çabayı içerebilir. Stres azaltma uygulamaları, iş yerinde bulunan spor salonları ve yoga derslerine sahip olmanın sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak için olumlu adımlardır ancak çalışanları psikolojik açıdan destekleyecek sistemler çok daha önemli.

2. Sorular Sorun ve Dikkatle Dinleyin

Görüşme sürecinde soru sormak şirketi tanımak için en önemli adımdır. Sonuçta, mülakatlar her iki tarafın da çalışma ilişkisinin uygun olup olmayacağını anlamasının bir yoludur. Bu soruların cevapları, şirketin çalışanlarının psikolojik sağlıkları hakkındaki tutumlarını gösterebilir.

“Çalışanlarınızda en çok değer verdiğiniz özellikler nelerdir?” veya “Bu pozisyonda bir gün içerisinde benden neler yapmamı istiyorsunuz?” gibi soruları sormalısınız. Bu sayede görevinizle ilgili zorlukların ve beklentilerin kişisel psikolojik sağlığınıza uygun olup olmadığını belirlemeniz daha kolay olacaktır. Bu görüşmede karşınızdaki görevlinin cevap verdiği üslup da açıklayıcı olacaktır.

Unutmayın, bu kişi görüşme sırasında size karşı saygılı değilse, muhtemelen bir çalışan olarak orada görev yapmak kolay olmayacaktır.

3. Elde Ettiğiniz Bilgileri Değerlendirin

Değerlendirme sürecinde dikkate alınması gereken bir diğer nokta daha vardır. O da çalışma ortamında psikolojik bir sorun yaşadığınızda sorununuzu açığa vurmakta rahat olup olmayacağınızdır. Zira çalışan psikolojisi konusunda hassas şirketlerin bu konuda gereken ortamı yaratmaları önemli bir ihtiyaçtır.

Yine ünlü yazar Del-Vecchio’dan alıntı yapmak gerekirse,

Liderlerin, çalışanlarının kendilerini değerli hissettiği, insan olarak önemsendiği ve psikolojik hastalığı da dahil olmak üzere herhangi bir sağlık durumu olup olmadığına bakılmaksızın saygı duyulduğu iş yerleri yaratması gerekiyor.

Şirketle ilgili araştırmalarınızı ve görüşmenizi yaptıktan sonra bir karar verilmeden önce iyi düşünmelisiniz. Tüm bu süreç içerisinde edinilen genel tutumları değerlendirmelisiniz. Eğer ki bir şirket yöneticisi olarak bu yazıyı okuyorsanız, şirketinizin çalışan psikolojisi yaklaşımını birlikte şekillendirmek için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Son olarak kararınız o şirkette çalışmak yönünde ise geçiş sürecinde o iş yerindeki çalışanlarla iletişim kurmak ve onlardan yardım istemek de akıllıca olacaktır